Dieta śródziemnomorska
Już w latach 50-tych zaczęto interesować się związkiem pomiędzy sposobem żywienia Greków i Włochów, a rzadszym występowaniem nadwagi i otyłości, chorobom dieto zależnym oraz zapadalnością na choroby związane z układem krążenia. Żywili się oni w sposób, który dziś nazywamy dietą śródziemnomorską.
Szczególną rolę w diecie śródziemnomorskiej odgrywa duża ilość warzyw, owoców, ryb i zdrowych tłuszczów. Wiele osób kojarzy diety bogate w dużą zawartość tłuszczów, jako te niosące ze sobą ryzyko zwiększenia masy ciała, natomiast dieta śródziemnomorska jest bogata w te „zdrowe tłuszcze”. Jak pokazują badania naukowe nie zaleca się ograniczenia spożycia zdrowych tłuszczów w celu uzyskania odpowiedniej masy ciała. Stosowanie diety śródziemnomorskiej jest powiązane z mniejszym wzrostem otyłości brzusznej i obniżeniem masy ciała.
W oparciu o najnowsze opinię amerykańskich ekspertów żywieniowych i dietetyków, w rankingu najlepszych diet roku 2017 (spośród 38 najpopularniejszych), dieta śródziemnomorska zajęła drugą pozycje. (Źródło: U.S. News & World Report’s Best Diets)
Czym różnią się posiłki, które goszczą na Greckich i Włoskich stołach od naszych?
- Posiłki są obfite w dużą ilość zielonych warzyw skropionych oliwą z oliwek przy każdym posiłku.
- Zamiast niezdrowych przekąsek, ciast i słodyczy w formie deseru spożywa się owoce w obfitych ilościach.
- W porównaniu do mieszkańców Stanów Zjednoczonych i państw Europejskich we Włoszech i Grecji rzadziej spożywa się chleb, makarony i inne produkty węglowodanowe.
- Produkty zbożowe pełnoziarniste, spożywane są w jak najmniej przetworzonej formie. Pieczywo białe jest jadane sporadycznie.
- Jako główny posiłek, co najmniej dwa razy w tygodniu pojawia się fasola, bób, soczewica czy ciecierzyca, a kuchnia śródziemnomorska słynie z past na bazie warzyw strączkowych (np. humus).
- Oliwę ekstra vergine, która ma najwyższą wartość odżywczą, stosuje się do wszystkich potraw. Grecy spożywają najwięcej oliwy na świecie, ok. ½ lita na tydzień.
- Potrawy zawierają duże ilości cebuli i czosnku, które mają właściwości przeciwbakteryjne i obniżają ciśnienie krwi.
- Dania bogate są w takie przyprawy jak rozmaryn, tymianek, bazylia, szałwia, kminek zawierające silne przeciwutleniacze, chroniące przed miażdżycą.
- Ryby i owoce morza spożywa się minimum 2 razy w tygodniu. Są bogatym źródłem cynku, który dodatkowo wspomaga pracę systemu nerwowego.
- Produkty mleczne spożywa się raczej w umiarkowanych ilościach, przede wszystkim w postaci chudych i twardych jogurtów (np.feta).
- Jaja wg diety Śródziemnomorskiej powinno się spożywać w ograniczonych ilościach do 4-5 tygodniowo.
- Dietę charakteryzuje umiarkowane spożycie białego mięsa oraz małe spożycie mięsa czerwonego. Małe porcje łączy się z dużą ilością warzyw. Mięso czerwone nie stanowi podstawowego produktu w diecie, a raczej jest dodatkiem.
W składnikach diety znajdziemy wiele bioaktywnych substancji odżywczych.
- Selen, glutation, likopen
- Antyoksydanty, szczególnie resweratrol
- Polifenole z oliwy z oliwek
- Witaminy E i C
- Beta-karoten
- Fitoestrogeny
Jeżeli zastanawiasz się czy dieta śródziemnomorska to dobry wybór, myślę że powyższy artykuł rozwiał Twoje wątpliwości. Przeanalizuj swój dotychczas sposób żywienia!