Czy możesz sobie pozwolić na fast foody podczas budowania masy mięśniowej? Jakie znaczenie ma częste spożywanie "śmieciowego jedzenia"? Który fast food jest najzdrowszy? A właściwie w jakiej wersji fast food może być zdrowy? W skoncentrowanej pigułce wiedzy postaram się przedstawić odpowiedzi na temat odżywiania się fast foodami w kontekście budowy masy mięśniowej w tym artykule.
Dieta fastfoodowa a tkanka mięśniowa
Zasadą przyrostu masy jest dodatni bilans kaloryczny, czyli kalorie posiłków z całego dnia przewyższają nasz całkowite dzienne zapotrzebowanie - TDEE . Dla zwiększania masy mięśniowej najkorzystniejsze jest białko, podstawowy jej budulec, a dla masy tkanki tłuszczowej cukier. Ogólnie masę ciała możemy więc zwiększać jedząc cokolwiek, ale proporcje tej masy , typ jej zależą ściśle od rodzaju makroskładników i ich proporcji. Dzisiaj o wzroście masy mięśniowej dlatego wymienię ogólne założenia dietetyczne dla jego korzystnego zwiększania . Najważniejsze jest spożywanie białka w ilości około 2 g na kg masy ciała . Ważny jest pełny aminogram dostarczany głównych 22 aminokwasów, czyli spożywamy różne rodzaje białka. Kolejną znaczącą kwestią są mikroelementy , witaminy, które regulują hormony stymulujące procesy anaboliczne. Dla budowania sylwetki ma znaczenie by bazować na dobrych źródłach makroelementów czyli białek, tłuszczy, węglowodanów, by wybierać nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany złożone.
Fastfoody - Co to takiego?
Z jakich składowych składa się fast food? Oprócz elementów pieczywa -węglowodany złożone, sosy to często cukier prosty i tłuszcze nasycone, mięso to często nie najlepsza jakość, oraz obróbka w nasyconych kwasach tłuszczowych w nadmiernej ilości, oraz znacząca ilość soli. Jest ogólnie przyjętym zaprzeczeniem zdrowia, ale mamy wpływ dzięki wyborowi miejsca ze względu na proporcję słodkich sosów, ociekających fryturą kotletem , przesączoną frytką do warzyw, jakości mięsa, rodzaju oleju, rodzaju pieczywa, świeżości produktów. Jeden taki wysokokaloryczny , nawet niezdrowy posiłek na dwa tygodnie, tydzień , w zależności od stopnia aktywności osoby to często wykorzystywana opcja na tak zwany cheat-meal. Taka ilość nie wpływa szczególnie negatywnie przy codziennych zdrowych, wartościowych posiłkach ,a wręcz daje potrzebny impuls organizmowi na zwiększenie tempa metabolizmu. Cukier prosty z sosów, tłuszcze trans w nasączonej bułce oraz mięsie sprzyjają budowaniu tkanki mięśniowej, a skąpa często ilość białka z mięsa nie służy nam jako dobre budowanie mięśniowej masy. Oprócz makroelementów fast food to niekorzystne źródło mikroelementów, pierwiastków, witamin, jest nich pozbawione.
Co wybrać?
Najzdrowsza wersja fast fooda? Mięso w panierce z płatków owsianych/jaglanych usmażone na oleju kokosowym z warzywami, albo upieczone bez tłuszczu plastry ziemniaka to napewno zdrowsze dekonstrukcje popularnych fast foodów. Substytut bułki pszennej na bułkę razową z ziarnami , albo chociażby zadbanie o jakoś mięsa i jakość tłuszczu, który jak olej kokosowy nie zmienia się pod wpływem obróbki termicznej w tłuszcze trans.
Podsumowując
Jeżeli więc zależy Ci oprócz cyfry o kilka oczek, albo kilkanaście więcej na wadze też o kształt apetycznych mięśni i wzmocnionego ciała bez obwisłych fałd i nadmiaru w jednej partii to zdecydowanie zminimalizuj do zera, albo do bardzo sporadycznego spożywania fast foody, a postaw na jakościowo dobre źródła białka, węglowodanów złożonych i tłuszczów nienasyconych o wysokiej wartościowości produktów nie zapominając o warzywach i owocach.
Niech fast food będzie ostatecznością, bo lepiej zjeść coś niż nie zjeść nic, warto dbać o inżynierię metabolizmu. Słynne stwierdzenie mówi " jesteś tym, co zjadasz", dlatego przestań jeść śmieci.