Ziarno kakaowca w diecie
Kakao (inaczej ziarno kakaowca) to nasiona pozyskiwane z owoców kakaowca, które zawierają dużo cennych składników odżywczych. Dodając do swoich posiłków kakao dostarczasz m.in.:
- magnez 500 mg w 100g kakao
- niacyna 2,185 mg w 100 g kakao
- kwas foliowy 32 µg w 100 g kakao
- fosfor, chrom, żelazo, wapń, cynk, potas
- kwasy tłuszczowe Omega-6,
- witamy A, B, C i E
W dawnych czasach, przygotowywany napój z ziaren kakaowca, stanowił jeden z silniejszych afrodyzjaków. Dziś naukowcy tłumaczą, że może być to związane z obecnością właśnie teobrominy, pośrednio wpływającej na zwiększenie wydzielania takich neuroprzekaźników, jak: adrenalina, serotonina czy noradrenalina.
Kakao zawiera również:
- Organiczne związki chemiczne z grupy polifenoli, które wykazują działanie przeciwutleniające, zmniejszą ryzyko wystąpienia, m.in. chorób nowotworowych, schorzeń układu krążenia
- Epikatechiny, chronią przed chorobami wieku starczego, m.in. demencją, a obecność także innych antyoksydantów w kakao sprawia, że produkt ten pomoże Ci w lepszym zapamiętywaniu oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
- Procyjanidy, wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia
- Tryptofan, z którego powstaje serotonina, zadziała antydepresyjnie i pomaga w regulacji pracy układu pokarmowego
- Kwas walerianowy wpływa uspokajająco na organizm, a tryptofanowi zawartemu w kakao przypisuje się działanie relaksujące i poprawiające humor.
- Teobromina nie tylko dodaje energii na cały dzień, likwiduje także oznaki zmęczenia i przyspieszy regenerację organizmu po wysiłku fizycznym jak i intelektualnym.
Kakao w kuchni.
Nie masz pomysłu jak włączyć kakao do swojej diety? W kuchni jesteś w stanie wyczarować bardzo dużo przepisów z dodatkiem kakao, m.in. możesz go dodać:
- do owsianek i omletów
- do koktajli (np. banan, mleko migdałowe, solidna łyżka ciemnego kakao, płaska łyżka miodu albo kilka posiekanych daktyli, płaska łyżka nasion chia)
- jako dodatek do domowej czekolady, wypieków i deserów (np. awokado, organiczne surowe ziarno kakaowca, miód/ksylitol/erytrytol)
- sporządzając z niego poranny napój, szybciej się rozbudzisz i zdobędziesz sporą dawkę energii na resztę dnia (wymieszaj z ciepłym mlekiem roślinnym lub wodą, możesz dodać do smaku cynamon, pieprz cayenne, wanilię, kardamon jak również zamienniki cukru: ksylitol/syrop z agawy/syrop klonowy/miód.
- używane jest także do mięs, wzbogacając jego smak
Pamiętaj, sięgaj po kakao (zmielone ziarna kakaowca), które w swoim składzie mają 100% produktu. W innym razie nie będzie miało one prozdrowotnych właściwości.
Czytaj etykiety.
Zwróć uwagę by kakao po które sięgasz w sklepie nie miało w sobie dodatku:
- cukru, glukozy, syropu glukozowo-fryktozowego
- soli
- węglanu wapnia
- węglanu magnezu
- emulgatorów
- aromatów