Hormon wzrostu w skrócie zwany HGH ma także inną nazwę. Somatotropina (STH) produkowana jest przez przysadkę mózgową, a największa jej produkcja odbywa się w trakcie nocnego odpoczynku. Intensywność wydzielania HGH uzależniona jest od warunków genetycznych, wieku, płci, masy ciała, a także od warunków środowiskowych takich jak stres. Istotną informacją dla każdego jest fakt, że po 30 roku życia produkcja hormonu wzrostu przez organizm spada. Także osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, otyłe, narażone na przewlekły i długotrwały stres będą wytwarzać go mniej. Za zwiększenie produkcji somatotropiny odpowiedzialny jest przede wszystkim intensywny wysiłek fizyczny, czytaj trening. Zanotować można także jego wzrost w stanach lękowych oraz przy niskiej temperaturze ciała i hiperglikemii, czyli zmniejszonej ilości glukozy we krwi.
Zadania HGH
Zadaniem hormonu wzrostu jest powodowanie wzrostu wszystkich tkanek organizmu. Zarówno niedobór tego hormonu jak i jego nadmiar może powodować problemy zdrowotne. Z jednej strony mamy karłowatość, a z drugiej gigantyzm.
Czy da się podnieś naturalnie poziom HGH?
Czy da się podnieść jego poziom w naturalny sposób? Oczywiście, że tak. I jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż stosowanie syntetycznego HGH. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakie korzyści może przynieść on nam w treningu. Hormon wzrostu powoduje wzrost masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zwiększa wydolności oraz wytrzymałość organizmu. Zapobiega kontuzjom i urazom mechanicznym tkanek, a jednocześnie zwiększa regenerację. Można by pomyśleć, że to cudowny hormon, którego w trakcie treningu nigdy nie będzie nam za mało. Warto podnieść jego poziom prawda? W naturalny sposób można to zrobić dzięki odpowiedniej diecie! Należy spożywać produkty bogate w witaminę C oraz B3. Ważnym aspektem będzie także dostarczenie odpowiednich ilości aminokwasu o nazwie leucyna. Pobudzanie produkcji naturalnego HGH wykorzystuje biologiczne procesy naszego ciała, co z kolei przekłada się na jego lepsze funkcjonowanie. Stosowanie sterydów jest zakazane w sporcie. Nawet w kulturystyce oficjalnie nie można stosować kuracji sterydowych.
Można śmiało wykonać badania mające na celu stwierdzenie, na jakim poziomie znajduje się nasz hormon wzrostu. Jego niedobry u dzieci będą powodowały karłowatości, a często tego przyczyną jest niedoczynność przysadki mózgowej. U dorosłych niedobór może powodować osłabienie siły mięśniowej, zwiększoną gęstość kości oraz podniesiony poziom lipidów. Nadmiar HGH z kolei u dzieci powodować będzie gigantyzm, natomiast u dorosłych wzrost tkanek miękkich. W obu przypadkach zagrożone będzie zdrowie, a nawet życie.Dlatego właśnie warto umiejętnie bawić się ze stymulacją hormonów. Naturalne sposoby podnoszenia poziomu hormonów anabolicznych są bezpieczne. Niestety często bezpieczeństwo idzie w odstawkę, ponieważ liczą się szybkie efekty, jakie można uzyskać za pomocą kuracji sterydowych. Zwiększenie poziomu witaminy C oraz B3 w organizmie prócz zwiększenia wydzielania HGH skutkować będzie dodatkowo poprawą odporności organizmu i wzmocnieniem kości. Niacyna, czyli witamina B3 ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i produkcje erytrocytów. Dodatkowym atutem prowadzenia zbilansowanej diety będzie oczywiście wspaniała sylwetka i świetne samopoczucie. Nie będzie także mowy o utracie wypracowanych efektów, jak to często ma miejsce po odstawieniu kuracji sterydowych. Wybór należy do was!
Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.
Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.
Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.
W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.