Żeń-szeń | rodzaje, działanie, dawkowanie
Dla fanów adaptogenów (o których można przeczytać więcej tutaj: http://tnij.at/252593) żeń-szeń jest już dobrze znany. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają interesować się zdrowym odżywianiem i tematyką suplementów diety warto wspomnieć czym dokładnie jest oraz jak działa ta roślina, bo nie każdy może ją stosować. Czym jest żeń-szeń? Żeń-szeń to roślina uprawiana w Azji. Od wielu lat ludzie na całym świecie, a przede wszystkim mieszkańcy Chin, znają jego właściwości. Stosowano go na przeróżne dolegliwości, a obecnie wykorzystuje się go w ziołolecznictwie oraz kosmetologii. Co ciekawe, w XIX wieku wartość suchego korzenia żeń-szenia osiemnastokrotnie przekraczała wartość złota. Najważniejszą substancją aktywną w korzeniu tej rośliny są tak zwane ginsenozydy.
Żeń-szeń | Rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów żeń-szenia:
1. Chiński - inaczej żeń-szeń właściwy. Nazywany jest także ginsengiem lub wszechlekiem. Występuje w górskich lasach wschodniej Azji 2. Czerwony - inaczej żeń-szeń koreański. Występuję tam gdzie chiński 3. Amerykański - występuje we wschodniej i środkowej części USA i Kanadzie 4. Syberyjski 5. Japoński - występuje w Japonii, Indiach i południowych Chinach.
Działanie i właściwości
Po zbadaniu żeń-szenia okazało się, że zawiera aż 200 substancji leczniczych. Im jest starszy tym więcej ich ma, więc nic dziwnego, iż medycyna chińska ma go za środek na wszystko. Oto część właściwości tej rośliny:
- Zawiera ginsenozydy, dzięki którym hemoglobina jest w stanie przenosić większą ilość tlenu co sprawia, że narządy są lepiej dotlenione. - Wpływa na wzrost energii i efektywniejszą prace fizyczną oraz umysłową - Wzmacnia układ odpornościowy, chroni organizm przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi oraz zwalcza szybciej choroby - Wzmacnia serce - Zapobiega tworzeniu się zakrzepów we krwi - Pomaga unormować poziom cukru we krwi - Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów - Obniża ilość kwasu mlekowego, więc szybciej pozbędziemy się bólu mięśni po intensywnym treningu - Wpływa korzystnie na sprawność umysłową - Łagodzi przebieg menopauzy i andropauzy - Wpływa na męską potencję
Dawkowanie
Suplementacja żeń-szeniem nie powinna trwać dłużej niż dwa-trzy miesiące. Bardzo istotna jest regularność, od której zależą rezultaty. W przypadku przedawkowania żeń- szenia może wystąpić tak zwayn zespół żeń-szeniowy, który powoduje senność, bóle głowy, zły nastrój, nadciśnienie, arytmię serca, a nawet zmiany skórne i alergie. Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia:
- Choroby serca - Nadciśnienie - Bezsenność - Hipoglikemia - Hemofilia i zaburzenia krzepnięcia - Ciąża i karmienie piersią - Niewskazany przy gorączce - Nie powinno się go łączyć z innymi ziołami o działaniu pobudzającym oraz z kawą czy napojami o działaniu pobudzającym
Jeżeli nie widzimy przeciwwskazań, przeważnie stosujemy jedną kapsułkę lub tabletkę na dobę, w której zazwyczaj jest 100-400 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń- szenia. Odpowiada to 7-28 mg ginsenozydów na dawkę. Nie powinno się przekraczać 30 mg ginsenozydów na dobę.