Przejdź do głównej zawartości
Trening

Nogi, dlaczego warto trenować? | Korzyści, zalety, trening

Nogi, dlaczego warto trenować? | Korzyści, zalety, trening
Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk6 lat Ago
Wyświetl profil Jennifer Blow

Nogi, dlaczego warto trenować?

Nogi dlaczego warto trenować je pierwsze? Jest to partia która rzuca się w oczy nie tylko u kobiet ale także u mężczyzn, czyli zacznijmy od estetyki sylwetki.Uczęszczając na siłowni i trenując z obciążeniem staramy się osiągnąć jak najlepsze proporcje naszego ciała. Głównie chodzi tu o osiągnięcie proporcji względem dolnej połowy ciała do góry. Większość osób, które trenuje na siłowni pomija w swoich treningach trening nóg, uważa, że nie muszą je trenować, ponieważ noszą nasze ciało, jeżdżą na rowerze lub uprawiają inny sport. Pomijanie tak ważnego treningu jak nogi prowadzi nas do zniszczenie estetyki sylwetki. Czyli jednym słowem duży zbudowany tors a zamiast nóg są nóżki. Widok takiej osoby bardziej budzi śmiech niż podziw zwłaszcza paradując na siłowni lub na plaży. Ale nie zapominajmy, że sama estetyka to nie wszystko nogi tak jak nasz kręgosłup stanowią nasze rusztowanie dla naszego ciała.

Nogi to nie tylko mięśnie dwugłowy, czworogłowy. To także mięśnie krawiecki, grzebieniowe, odwodziciel, przywodziciel, naprężacz powięzi szerokiej, półbłoniasty, półścięgniste. Jak widać, że pomijając trening nóg pomijasz wiele mięśni. Pamiętaj, że trenując nogi możesz nabrać sporej masy mięśniowej. Jest to prawda stymulując duże partię mięśniowe organizm wchodzi w stan anaboliczny, i zostają wyrzucone do krwiobiegu. Hormony takie jak hormon wzrostu i testosteron, który wpływa na rozwój naszej masy mięśniowej, siły i redukcje tkanki tłuszczowej. Już wiesz, dlaczego masz czasem problem z przybraniem masy mięśniowej.

Dlaczego są pomijane?

Większość osób pomija trening, ponieważ twierdzi, że ma problemy z kolanami. Nie chcą mieć dużych ud, twierdzą, że jeżdżą na rowerze albo grają w piłkę. Niestety jest to większość przypadkach nieuzasadniona bzdura. Bieganie lub jazda na rowerze angażuje czerwone włókna mięśniowe, odpowiedzialne za wytrzymałość. Oczywiście biegając możemy polepszyć naszą kondycje i trochę wyrzeźbić nogi, ale naszym celem powinna być harmonijna i estetyczna sylwetka.

Strach przed dużymi udami jest dość przesadzony. Wiadomo, że nie jest tak łatwo rozwinąć do dużych rozmiarów nogi. Niektórzy szybciej rosną nogi, a innym przyjdzie trudniej ich rozwinąć. Jednym z ważniejszych aspektów odgrywa tu genetyka lub ułożenie mięśni na kościach.

Czy warto się bać kontuzji?

Kontuzja jest to następna wymówka, która stanowi rezygnacje z treningu nóg. Większość osób, czy to młodych lub starszych nie ma tak poważnego problemu z nogami i stawami kolanowymi. Dla reszty jest to po prostu słaba wymówka. Należy zwróć uwagę, że mięśnie czworogłowe są stabilizatorem stawów kolanowych. Ćwiczenia dobrze wzmacniają nasze kolana, dość często trening mięśni nóg jest też skierowany dla osób, które przeszły jakieś urazy i w ramach rehabilitacji prowadzony są trening. Nie trenując nóg osłabiasz swoje stawy kolanowe.

Trening nóg jeden z ważniejszych aspektów u kobiet.

Która z dziewczyn by nie chciała mieć zgrabnych smukłych pięknych jędrnych nóg. Jest to chyba marzenie każde dziewczyny, ale jak wiadomo bez treningu nóg nigdy tego nie osiągniesz. Kobiety boją się dużych ciężarów, i ćwicząc z obciążeniem myśląc o tym, że urosną jak mężczyzna. Jest to niestety błędne myślenie kobiet przecież nie są wstanie wykształcić, tak potężnej muskulatury jak u mężczyzn. U mężczyzn rozwój mięśnie odbywa się dzięki hormonowi testosteronu. Z kolei kobiety posiadają go małej ilość, więc nie są wstanie tak zwiększyć masę mięśniową. Omijając trening nóg, i tylko trenując na bieżni nie osiągną tego, co każda kobieta marzy czyli pięknych nóg i pośladków. Jedynie dobrze dobrany trening nóg z odpowiednim obciążeniem da znakomite rezultaty.

Przykładowy plan treningu nóg.

- Nie rozdzielamy treningu łydek od treningu nóg, - Bazujemy głównie na wolnym ciężarze i ćwiczeniach wielostawowych, - Dzielimy treningi na okres siły i hipertrofii, - Odpowiednio zwiększamy podaż kalorii, makroskładników i snu, 1. Przysiad z sztangą 4 serie 12-15 powtórzeń 2. Wyprost ud na maszynie 3 serie 12 powtórzeń 3. Wykroki chodzone ze sztangielkami 4 serie 12 powtórzeń na nogę 4. Uginanie podudzi leżąc 4 serie 10-12 powtórzeń Łydki 1. Wspięcia na palcach z obciążeniem 4 serie 15 powtórzeń 2. Wspięcia na palcach w siadzie 4 serie 15 powtórzeń

Jest to przykładowy trening nóg, który wykonujemy raz w tygodniu, pamiętając przed treningiem o odpowiedniej rozgrzewce, aby się nie nabawić kontuzji. Trening można dowolnie modyfikować. Jest to plan treningowy zarówno dla mężczyzn i kobiet.

 

Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.

Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.

Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.

W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.

myprotein